Tam Kapanma 19 Mayıs’a Uzatılacak Mı?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın resmî tatil olması nedeniyle “Tam kapanma uzayacak mı?” soruları gündeme gelmeye başladı.


0

Koronavirüsle mücadele kapsamında ülkemiz 29 Nisan itibariyle 18 günlük bir tam kapanma sürecine girmişti. 17 Mayıs’a kadar devam eden tam kapanma kararlarının yanı sıra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın resmî tatil olması nedeniyle “Tam kapanma uzayacak mı?” soruları gündeme gelmeye başladı.

Ülkemizin Koronavirüsle ilgili kararları Kabine toplantısı ve Cumhurbaşkanlığı görüşleri neticesinde kararlaştırılıyor. Henüz tam kapanma sürecinin 19 Mayıs’a uzatılacağına dair net bir görüş olmamasının akabinde 10 Mayıs’ta yapılacağı öngörülen Kabine toplantısında net bir karar çıkabileceği düşünülüyor.

“Uzatma Gündemde Yok”

Tam kapanma sürecine ilişkin uzatma haberlerine yönelik ilk değerlendirme Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi. Fuat Oktay, “Verileri görürüz değerlendiririz ama şu anda bir uzatma gündemimizde yok.” Açıklamasını yaptı.

Bir Değerlendirme de Bakan Süleyman Soylu’dan Geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında merak edilen soruları cevaplarken, tam kapanma sürecinin uzatılacağı beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Bizim 19 Mayıs ile ilgili bir değerlendirmemiz yok, tabi bugün itibarıyla. Biz hükümet olarak şunu görmek istiyoruz; uykusuzluktan gözlerim acıyor arkadaşlarımız işlerini çok iyi yapabilsin diye. Yüzlerce binlerce taleple karşı karşıyayız. Biz mümkün olduğunca bu işi bitirelim, bir daha bu işlerle karşılaşmayalım düşüncesi içindeyiz.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın tam kapanma sürecinin uzatılmasına ilişkin görüşlerinde, değerlendirmeleri etkileyen temel faktörün vaka sayıları olacağı öngörülüyor.

Tam kapanma sürecinin sonuna ilişkin yapılan açıklamalarda vakaların 5 binin altına inmesi hedeflendiği belirtilmişti. Dün akşam Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 253 bin 382 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 388 kişinin testi pozitif çıktı, 304 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 401 oldu.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum