Tarihin Tozlu Sayfaları: Bilimsel Kazılarla Ermeni Çetelerinin Katliamları

Kazılarda elde edilen bulgulara göre acı bir gerçek yüzümüze vuruyor; Ermeni çeteleri Müslümanları insanlık dışı işkenceler ve eziyetlerle katletti.


1

Toplu mezar kazıları neticesinde elde edilen bulgularda Ermeni çetelerinin Birinci Dünya Savaşı sırasında silahsız sivillere yönelik katliamları gözler önüne serildi. Kazılarda elde edilen ve tarihin gizli sayfalarına gömülmüş bulgulara göre acı bir gerçek yüzümüze vuruyor; Ermeni çeteleri Müslümanları insanlık dışı işkenceler ve eziyetlerle katletti.

“Müslümanlara Dair Kemik Kalıntıları”

Iğdır’ın Oba Köyü’nde 28 Şubat 1986’daki kazı çalışmalarında Ermeni çeteleri tarafından işkencelerle katledilen Müslümanlara dair kemik kalıntıları görüldü. Söz konusu toplu mezarlarda bulunan kalıntıların 15’inde Bilim adamları tarafından çalışmalar yürütülerek, bulunan kemik kalıntılarının Müslüman Türklere ait olduğu kanıtlandı.

1896 yılında aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi’nce yapılan ilk kazı çalışmaları gerçekleştirildi. Van’ın Zeve ve Erzurum’un Alaca köylerinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ve 1986 yılından günümüze kadar Erzurum, Bitlis, Giresun, Ardahan, Kars, Iğdır gibi şehirlerde yapılan araştırmalarda 15 kazıda 5 bin Türk Müslümanın kalıntılarına ulaşıldığı bildirildi.

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, yapılan kazı çalışmalarında Müslüman Türklere yönelik yapılan bir katliamın söz konusu olduğunu ve bu katliamın bilimsel kazılarla ortaya çıktığını söylemişti. İlk kazıyı Van’ın Zeve köyünde yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Kürküçoğlu, “Aynı yıl Erzurum Alaca’da da kazı yaptık. Zeve’de 370, Alaca’da ise 278 şehide ulaştık. Diğer illerde de kazılar gerçekleştirdik.” Açıklamalarında bulundu.

“Prof. Dr. Erol Kürkçüoğu: Biden’in Tarih Bilgisinin Yetersiz Olduğu Anlaşılmıştır”

Bilimsel kanıtlarla geçmişte Ermeni çetelerinin Müslüman Türklere yönelik işkencelerinin ortaya çıkartılmasında öncü olan Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, Joe Biden’in geçtiğimiz günlerde 1915 olaylarına ilişkin “soykırım” tanımlaması karşısında tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Biden’in bu mesnetsiz iddiaları ifadeleri ile desteklemesi ve Ermeni yanlısı bir tutum sergilemesi, Orta çağ döneminin Haçlı zihniyetinin ve Hristiyan taassubunun bir göstergesidir. Bu açıklamanın altında imzası bulunan ABD Başkanı Biden’in tarih bilgisinin de yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Çünkü Biden, 24 Nisan 1915 ‘Sevk ve İskan Kanunu’nun çıkarıldığı gün değildir. 1915 tarihlerinde Van’da Kaya Çelebi Camii’nin bulunduğu alanda Van’ın yaklaşık 10 bin kişilik Müslüman Türk ahalisi, kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan Ermeni çeteleri tarafından acımasızca katledilmişlerdir. Bunun üzerine Osmanlı hükümeti almış olduğu siyasi ve idari bir tedbir sonucunda Taşnaksütyun, Hınçak ve Ramgavar adlı Ermeni komitelerini kapatmıştır. Bu komitelerin öncülerinden olup, terör eylemlerini destekleyen kişilerden 235 Ermeni’yi tutuklamıştır. Tıpkı bundan öncekiler gibi alınan bu tedbir de etkili olmayınca 27 Mayıs 1915 tarihinde Osmanlı hükümeti yeni bir tedbir çaresine başvurarak, komite mensubu olan veya Anadolu’daki Ermeni isyanlarını ve terör eylemlerini destekleyen ya da bir şekilde içerisinde bulunan Ermeni ve yakınlarını yine ülke toprağı ve dahi güvenli bir yer olan Suriye bölgesine yerleştirmek amacıyla ‘Sevk ve İskan Kanunu’nu uygulamaya koymak zorunda kalmıştır. Bu kanun kesinlikle bir soykırım kanunu değildir. Osmanlı Devleti’nin almış olduğu siyasi, idari ve devam eden 1. Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden birisi olan Kafkas Cephesi’nin gerideki güvenliğini ve Doğu Anadolu vilayetlerindeki asayişi sağlamak amacıyla aldığı askeri bir tedbir uygulamasıdır. 

Oysa ABD Başkanı Biden’e şunu hatırlatmak gerek ki, 25 Eylül 1919 tarihinde Erzurum’a gelen ABD’li General James G. Harbord buradan başlayarak Doğu Anadolu’nun birçok yerinde yaptığı araştırmalar ve incelemeler sonucunda hazırladığı raporunda 1. Dünya Savaşı’nda asıl soykırıma uğrayanların Doğu Anadolu’nun masum ve savaşla uzaktan yakından ilişkisi olmayan yerli Müslüman Türk ahalisi olduğunu kaydetmiştir. Dönemin Amerikan Senatosu’na sunulan ve ‘Harbord Raporu’ olarak da bilinen bu kayıtlarında Amerikalı general bölgedeki incelemeleri esnasında en çok Ermenilerin Erzurum’da gerçekleştirdikleri Müslüman Türk soykırımından etkilenmiştir. Öyle ki Harbord, kendisine Türklerin topluca katledildikleri yerleri gösteren dönemin Erzurum Belediye Başkanı Zakir Gürbüz Bey’e ‘İsa’nın kulları nasıl böyle bir katliam yapabildiler’ diyerek şaşkınlığını ortaya koşmuştur”

1915 Olayları İçin Türkiye’yi Hedef Gösteren Amerika’nın Katliam Tarihçesi

1915 olayları için Türkiye’yi adeta bir hedef tahtası niteliğinde “soykırım” ithamıyla yaklaştıran Amerika’nın tarihin tozlu sayfalarında katliamları saymakla bitmiyor. Milyonlarca insanın öldürüldüğü, birçok kişinin topraklarından alıkoyulduğu ve binlerce Müslüman’ın kemik kalıntılarına ulaşıldığı ABD işkenceleri tarihin sayfalarında yerini alıyor.

ABD’nin Kızılderili Katliamları

Amerika kıtasının keşfedilme süreçlerinde yaklaşık 70 milyon Kızılderili topraklarında acımasız ve vahşice yöntemlerle katledildi. ABD’nin korkunç katliamlar ile tarihini kurduğu topraklarda 16 ve 19. Yüzyılllar arasında 15 milyon Afrikalı köleleştirildi ve Amerika’ya getirildi. 35 milyon Afrikalı işkenceler ve vahşi muameleler sonucunda hayatını kaybetti.

ABD’den Japonya’ya Atom Bombası

1945 yılında ABD Japonya’ya iki atom bombası atarak yaklaşık 350 bin kişinin ölmesine ve sakat kalmasına neden oldu. Aynı zamanda 1945 senesinde Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nin başkenti olan Dresden’e üç günlük sürede devamlı olarak bomba yağdırarak aralarında kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu yaklaşık 20 bin kişinin ölümüne sebep oldu.

ABD’nin Kuzey Kore Bombalaması ve Milyonların Katliamı

1950 yılında Amerikan savaş uçaklarıyla Kuzey Kore 3 yıl boyunca bombalandı ve dört milyona yakın insan hayatını kaybetti. Aynı yılda Guetemala’da CIA üyeleri destekli darbe esnasın halkın içerisinden 200 bin sivili katletti. 1950 ve 59 yılları arasında Küba’da ABD destekli Barista birliklerince 60 bin kişi göz kırpmadan katledildi.

ABD Vietnam Savaşı

1962-1975 yıllar arasında Vietnam Savaşı boyunca ABD, 3 milyon Vietnamlı sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu. Vietnam Savaşı sırasında ABD, sivil halk üzerine zehirli portakal gazı kullanmak suretiyle soykırım uyguladı.

ABD Irak İşgali ve Sayısız Katliamlar

1991’de Birinci Körfez Savaşı’nda ABD, Irak’a 6 haftada 85 bin ton bomba attı ve savaşta 113 bin sivil Iraklı hayatını kaybetti. 1991’den 1988 yılına dek kötü beslenme alışkanlıkları ve hastalık nedeniyle yarıdan fazlasını çocuklar oluşturmak üzere milyonlarca sivil hayatını kaybetti. 2003 yılında Irak’ı işgal eden ABD, 4,7 milyon Iraklının evinde olmasına neden olurken milyonlarca Iraklıyı da katletti. ABD bu katliamlarına ‘Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu’ adını verdi.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum