Türkçülüğün Doğuşu: 3 Mayıs Türkçülük Günü!


1

Bugün, bir tarih boyunca tarihler ve nesiller boyu milli bilinç ile köklerine tutunan ve ömrünü Türklük istikbaline adayan yüreklerimizin yıldönümü. Türklüğün doğum günü 3 Mayıs, 3 Mayıs 1944 tarihinin anıldığı gündür.

Tarihin tozlu sayfalarında zorlu mücadeleler, şanlı zaferler ve tarihi kahramanlıklarda dolu Türklerin, milli birlik ve beraberliğini her daim ayakta tutmayı başaran Türklük milliyetçiliği ideolojisi, geçmişte birçok direnişin temelinden geçerek bugünlere kadar uzanmıştır.

Türkçülüğün en büyük mücadelelerinden biri de 3 Mayıs 1944 yılında olmuştu. Gelin, Türk milliyetçiliği için önemli bir dönüm noktası teşkil eden tarihe birlikte göz atalım.

Türkçülük Günü ve Tarihçesi

Yıllardır 3 Mayıs tarihinde kutlanmaya devam eden Türkçülük günü ilk kez 3 Mayıs 1944’te Nihal Atsız ile Sabahattin Ali arasında açılan “Irkçılık-Turancılık” davasından sonra başlamıştır. Ankara Nümayışı’nı anmak amacıyla her sene aynı tarihte kutlanmaya devam eden Türkçülük gününü tarihte ilk kez 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan gibi isimler başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır.

7 Eylül 1944’te başlayan ve 29 Mart 1945’e kadar süren “Irkçılık-Turancılık” davası, Türk siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı sürece verilen isimdir. 65 oturum süren yargılama sürecinde Zeki Velidi Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal türlü cezalara maruz kalmıştır.

Irkçılık-Turancılık davasının açılmasına sebep olan etken, Nihal Atsız’ın o dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na 1 Mayıs 1944 tarihinde Orhun dergisinde yazdığı açık mektup oldu. Nihal Atsız Şükrü Saraçoğlu’na gönderdiği yazıda devletin içine komünist kadroların yerleştirildiğini düşünmekte ve bazı isimleri şikâyet etmiştir. Bu isimlerin arasında Ahmed Cevad Emre, Sabahattin Ali, Sadrettin Celal Antel ve Hasan Âli Yücel gibi ünlü isimler de vardır.

Mektubun hakaret içeriği nedeniyle Sabahattin Ali, Hüseyin Nihal Atsız hakkında 3 Mayıs 1944 yılında dava açmıştır. Nihal Atsız’a dava sürecinde destek vermek isteyen Turancı gençler, Ankara Ulus Meydanı’na İstiklal Marşı okuyarak yürüyüşe geçmişlerdir. Bu süreçte Başkanla görüşmeleri kabul edilmeyen gençler, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştır ve gösteride 165 kişi tutuklanmıştır. Ankara Nümayişi olarak anılan olayın akabinde Hüseyin Nihal Atsız da gözaltına alınmıştır.

Dava Sonuçları

Fethi Tevetoğlu, Alparslan Türkeş, Nurullah Barıman, Zeki Özgür Sofuoğlu, Fazıl Hisarcıklı, Hüseyin Nihal Atsız, Hüseyin Namık Orkun, Nejdet Sançar, Saim Bayrak, İsmet Rasin Tümtürk, Cihat Savaş Fer, Muzaffer Eriş, Fehiman Altan, Yusuf Kadıgil, Cebbar Şenel, Zeki Velidi Togan, Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Reha Oğuz Türkkan, Hamza Sadi Özbek, Cemal Oğuz Öcal, Sait Bilgiç olmak üzere davada toplamda 23 sanık yargılanmıştır. 29 Mart 1945 Perşembe günü verilen karar neticesinde 13 sanık beraat etmiş, Prof. Dr. Zeki Velidî Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan, Nurullah Barıman, Cihat Savaşfer, Nejdet Sançar, Dr. Fethi Tevetoğlu, Alparslan Türkeş, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal gibi isimlere 10 yıla kadar uzanan hapis ve sürgün cezaları verilmiştir.

Dava Askerî Yargıtay’a taşındıktan sonra Yüksek Mahkeme 1. İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi’nin bu kararını “usul ve esas yönünden” etik bulmamış ve bozmuştur. Mahkeme, tutuklu sanıkların serbest bırakılmasına ve davanın 2. Sıkıyönetim Mahkemesinde görülmesine karar vermiştir. 26 Ekim 1945’te İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığına karar bildirilerek, beraatlar gerçekleşmiştir. Zeki Velidi Togan, Alparslan Türkeş, Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal için 1 yıl beş buçuk ay süren hapis ve zindan hayatı sona ermiştir.

3 Mayıs gününün ilk yıldönümü 1945 senesinde, Tophane’deki Askerî Cezaevinde tutuklu bulunan bir grup Türkçü tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anılmıştır. Akabinde devam eden birçok yılda çeşitli törenlerle kutlanmıştır.

Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir. 3 Mayıs Türkçülük gününüz kutlu olsun.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum