Türkiye’de Bir Yılda 18,8 Milyon Ton Gıda Çöpe Atılıyor!

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece verdiği bir röportajda, Türkiye'de bir yılda 18,8 milyon gıdayı çöpe attığımızı istatistiksel olarak açıkladı.


1

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece verdiği bir röportajda, Türkiye’de bir yılda 18,8 milyon gıdayı çöpe attığımızı istatistiksel olarak açıkladı:

“Bakanlık olarak atık konusunu çok önemsiyoruz. Ancak ne yazık ki ülke olarak 18.8 milyon ton gıdayı çöpe atıyoruz. Özellikle meyve-sebzenin neredeyse yarısı atılıyor. İlkokul çağındaki çocuklara MEB ile birlikte eğitimler veriyoruz. Bu ürünleri atmamak gerektiğini anlatıyoruz. 18.8 milyon ton gıda, 625 bin adet çöp kamyonuna tekabül ediyor. “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” diye bir kampanyamız var. Bu ciddi bir bilinçlendirme kampanyası. Tarlada üretiminden tutun, oradaki kayıplarla başlayıp, soframızdan çöpe gidene kadar her şeyi ortaya koyuyoruz. FAO ile birlikte projemizi diğer ülkelere açtık. Çünkü gıdayı atmamamız gerekiyor.

Bu kadar çok gıdanın çöpe gitmesinin en önemli nedeni etiket okur yazarlığından tutun da saklama derecelerini bilmememizden kaynaklanıyor. Örneğin, muz 12-13 derecede saklanır, maydanoz gibi bir ürün 4-6 derecede tutulması gerekir. Yumurta dolap içinde mi dışarıda mı saklanır bilmiyoruz. Sosyal medya üzerinden vatandaşa bu bilgileri aktarıyoruz.

Özel sektör ile bir anlaşma yaptık. Catering firmaları var. İlgili bütün tüketicileri işin içine alacak şekilde çalışma yapıyoruz. Atılmaması gereken ürünler nasıl yemeğe dönüşür? Bayat ekmek nasıl yenilebilir hale getirilebilir? Elma kabuğundan ne yapabiliriz? Hepsini inceliyoruz. Çünkü dünyamızdan gelecek kuşaklara bırakmamız gereken ürünler bunlar. Sınırlı kaynakların israf olmaması gerekiyor.

Marketlerde yani büyük satış yapan yerlerde, son kullanma tarihleri dolmak üzere olan ürünlerin hemen alınarak sağlıklı biçimde aşevlerinde tüketilmesi ya da ihtiyaç sahiplerine verilmesi ile ilgili çalışma yapan firmalar var. Onlarla da irtibat halindeyiz. Hayvan barınakları da alternatiflerden birisi. Gıda israfının önlenmesi konusunda gerekenlerin yapılması şart” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin açıklamasından sonra özellikle gıda tasarrufunun çok önemli bir kavram olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldik. Peki gıda tasarrufu yapmayı ne kadar biliyoruz hiç düşündünüz mü?

Gıda Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Tüketilmeyen gıdaları direkt olarak çöpe atmak para israfının yanında doğaya ve sahip olduğumuz değerlere de büsbütün zarar verir. Yalnızca tek bir adım ile belki de ülkemizde gıda tasarrufu bilincinin sağlanmasına katkıda bulunabiliriz.

Gıda tasarrufunun en önemli başlıklarından biri gıdaları doğru bir şekilde saklayabilmektir. Yanlış depolamalar büyük miktarda gıdanın israfına yol açar. Buzdolabında yer verilen yiyceklerin kapaklarının sıkıca kapatılması ve oda sıcaklığında tutulması gereken yiyeceklerin de buzdolabına konulmaması gerekir.

Gıda israfının belki en en çok yapılan hatalarından bir tanesi de akıllı alışveriş yöntemlerini kullanmamaktır. Ayda bir kez yüklü alışveriş yapıldığında bir ay içerisinde birçok ürün tarihini yitirir ya da besin değerlerini kaybetmeye başlar. Alışverişlerin bir ay içerisinde azar azar ve sık yapılması gerekir.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum