Türkiye’nin Göklerdeki Başarısı: Yerli İHA VE SİHA’lar

Gelin, yerli ve milli gurur tablomuz olan Türk hava araçları İHA ve SİHA sistemlerine birlikte göz atalım.


3

Türkiye’nin göklerdeki başarı imzası olan yerli İHA-SİHA sistemleri, zorlu şartlarda sergiledikleri kabiliyetleriyle oldukça dikkat çekiyor. Geçmişte Suriye’de gerçekleşen “Bahar Kalkanı Harekatı’nda” başrol olan İHA-SİHA sistemleri milli gurur tablomuz olmuştu. Bölgelerde sergilediği üst düzey performanslarla dikkat çeken Türk hava araçları, hareket eden her şeyi üstün bir dikkat ile vurma kabiliyetini taşıyor ve sivil güvenliğini üst düzeyde tutuyor.

İHA ve SİHA Sistemleri Nedir?

İHA, açılımı dolayısıyla “İnsansız Hava Aracı” anlamına gelir. SİHA sistemi ise “Silahlı İnsansız Hava Aracı” kökenini barındırır.

Uzaktan (drone) ve yazılım sistemiyle kontrol mekanizması sağlanabilen İHA ve SİHA’lar insansız bir oluşum olduğu için istihbarat, sınır güvenliği ve gözlem noktası gibi operasyon faaliyetlerinde oldukça başarılıdır.

Taarruz için en önemli araçlardan biri olan İHA-SİHA’lar; arama-kurtarma, nakliye, keşif, gözetleme, deniz karakol gibi alanlarda etkin bir biçimde kullanılabiliyor. Hedef işaretleme, yakın hava desteği ve hava sahasının savunulması gibi işlevleri de bulunan İHA ve SİHA Türk hava araçlarının belki de en ayrıcalıklı değerini, az bir maliyetle birçok etkin faaliyeti yerine getirebilecek teknolojiye sahip olması oluşturuyor.

İHA ve SİHA sistemlerinin görevleri ve türlü işlevleri; ağırlık, kanat tipi, motor ve menzillerine göre değişim gösterebiliyor. Gelin, yerli ve milli gurur tablomuz olan Türk hava araçları İHA ve SİHA sistemlerine birlikte göz atalım.

İHA Sistemleri

ANKA

Ülkemizin yerli ve insansız hava araçlarında en çok bilinen İHA sistemlerinden biri ANKA’dır. Kötü hava şartları ve gece-gündüz de etkili başarı gösteren ANKA, keşif, gözetleme, sabit ve hareketli hedef tespiti, teşhis, tanımlama ve takip aşamalarını üstlenerek gerçek zamanlı görüntü istihbaratı sağlar. ANKA sistemi hava şartları tanımaksızın gerçekleştirdiği başarılı görevleri üstlenirken içerisinde birçok farklı yük taşır:

  • “Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV),
  • Gündüz / Kızılötesi / Lazer Mesafe Bulucu & Lazer İşaretleyici ve Spotter Faydalı Yükü,
  • SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü”

AKSUNGUR

Uzun sürede havada kalış sistemini içerisinde barındıran AKSUNGUR, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, taarruz ve keşif görevleri için kullanılır. Sunduğu imkanlar ve uzun süreli havada kalış süresi sayesine uzun soluklu operasyonların vazgeçilmez aracı haline geliyor. Milli gururlarımızdan biri olan AKSUNGUR, iki adet çift turbo şarjlı dizel PD-170 motoru sayesinde uzun süreli operasyonlara gece-gündüz fark etmeksizin imkân tanıyor.

Bayraktar Mini İHA

Operasyonel faaliyetlerin zorlu koşullarında görev alabilen Mini İHA sistemleri, Baykar tarafından üretilmiştir. 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kazandırılmış olan Mini İHA’lar, ilk milli hava aracı olması nedeniyle tarihe adını yazdırmıştır.

Zorlu coğrafi ve meteorolojik koşullar altında da kullanılabilen Mini İHA’lar yabancı ülkelerde geliştirilen rakiplerine göre çok daha üstün özelliklere sahiptir.

Bayraktar DİHA

Operasyon faaliyetlerinde kullanılan İHA sistemlerinin yanında, DİHA sistemi ise “Dikey Uçuşlu İnsansız Hava Aracı” anlamına gelir ve bölgede bir çeşit bilgi toplama aracı olarak kullanılır. 12 saat boyunca havada kalış sistemiyle belirlenen rotayı takip ederek bilgi toplamada üstün başarı yakalayan DİHA sistemi, 150 km haberleşme menzili ve tam uçuş sistemine sahip. 5 kilogram yük taşıma özelliğine sahip DİHA, 1,5 metre uzunluğa sahip ve 9000 feet operasyonel irtifada bulunabiliyor.

SİHA Sistemleri

Taşınabilir silahlı yapısı ve operasyon faaliyetlerine yönelik yazılımıyla “Silahlı İnsansız Hava Aracı” anlamını taşıyan SİHA’lar, keşif ve saldırı amaçlı kullanılır. Gündemde belki de en çok yer bulmayı başaran araçlardan biri olan Milli SİHA’lar Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2, Bayraktar Akıncı’dır ve operasyon faaliyetlerinde sıklıkla tercih edilir.

Bayraktar TB2

Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 sistemi, günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde aktif olarak kullanılıyor. 27 saat 3 dakika havada kalış özelliği ve 27 bin feet’e kadar da çıkabilen teknolojisiyle TB2, keşif ve istihbarat görevlerinin temel ögesi haline geliyor.

İçerisinde 55 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine yer veren Bayraktar TB2 sistemi, seyir ve rota takibi yapabilme özelliğinin yanı sıra yerden de takip edilebiliyor.

Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, hedefin yakınında bulunan alanlara verilecek zararı önlemek amacıyla “hızlı gör ve vur” özelliğine sahiptir. Sivil güvenliği ön planda tutan sistemiyle TB2, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi sayesinde hassas hedeflemeler gerçekleştirebilir ve dört akıllı mühimmat sayısında faydalı yükü hedefe ateşleyerek başarılı bir atış sağlayabilir.

300.000 saatten fazla havada uçuş süresi bulunan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten beri aktif olarak hizmetlerini sürdürmektedir.

Bayraktar Akıncı

Bayraktar tarafından geliştirilen ve özellikle gündemde geniş yer bulmayı başaran Akıncı SİHA sistemi, gelişmiş özellikleriyle ön plana çıkıyor. Aktif olarak savaş uçaklarının birçok özelliğini de bünyesinde barındıracak olan Akıncı, kendine özgü geliştirilen yapay zekâ sistemlerine sahiptir.

Bayraktar TB2’den daha büyük ve geniş olarak tasarlanan Akıncı, 20 metre kanat genişliğine sahiptir. Taarruz amaçlı kullanım özellikler bulunan Akıncı, geniş bir mühimmat taşıma kapasitesine sahiptir.

İleri teknolojik düzeyiyle dikkat çeken Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin, yerli ve milli üretim olan; MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılması amaçlanıyor.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

0 Yorum