Türkiye’nin Milli Gururu: TOGG Fabrikası

Güçlü özellikleriyle tüm dünyanın merceğinde olan yerli otomobil TOGG, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrikalarda 2022'de üretimi ve yola çıkışı planlanıyor.


2

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek yerli otomobilin üretileceği fabrikanın inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yüzde yüz elektrikli yerli otomobil özelliğini taşıyan yerli otomobil TOGG, bir otomobilden daha fazlasını sunacak akıllı teknolojileri ve güçlü özellikleriyle oldukça dikkat çekiyor. Birbirinden güçlü özellikleriyle tüm dünyanın merceğinde olan yerli otomobil TOGG, Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak fabrikalarda 2022 yılına kadar üretimi ve yola çıkması planlanıyor.

TOGG Nedir?

Türkiye’nin yerli otomobil çalışmaları kapsamında 2017 yılında Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Zorlu Grubu bir araya gelerek Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu (TOGG) oluşturdu.

Yerli Otomobil TOGG Özellikleri

TOGG tarafından üretilen milli gurur kaynağımız yerli otomobil, doğa dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. TOGG yerli otomobil, Modüler bir şaside ve bilişim teknolojileriyle kolayca entegre olabilme özelliklerinin yanında güçlü bir internet bağlantısına da sahip olacak.

Yerli otomobil TOGG’un ilk etap çalışmalarında iki SUV üretimi yapılacak olup, segmentinin en uzun aks mesafesine sahip aracı olma özelliğini taşıyacak. 30 dakika altında hızlı şarj özelliğine sahip olan TOGG yerli otomobil, kısa sürede %80 doluluk oranına ulaşacak. Yüksek çarpışma dayanımı özelliğini barındıran TOGG, %30 daha fazla burulma direncini barındıracak.

TOGG tarafından açıklanan bilgilere göre yerli üretim otomobil, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik testi kuruluşlarından EuroNCAP’in standartlarını tam olarak karşılayabilecek bir çizgiye sahip olacak. 2022 yılı için yetkililer yerli otomobilin EuroNCAP testlerinden 5 yıldız ile ayrılmasını ön görüyor.

Yerli Otomobil TOGG Üretim Fabrikası

4 binden fazla insanın istihdam edilebileceği ön görülen fabrikada yılda 150 binden fazla aracın üretimi planlanıyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu açıklamalarına göre otomobil Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşaatı süren fabrikalarda üretileceği düşünülüyor.

2021 yılında inşaatı tamamlanması beklenen fabrika bünyesinde 2 SUV, 1 MPV, 1 sedan ve 1 hatchback model üretilecek. 2022 yılında piyasaya sürülecek olan TOGG yerli otomobil ile C segmenti SUV aracın üretimi yapılacak.

Yerli Otomobil TOGG Ücretleri Nasıl Olacak?

TOGG tarafından yapılan açıklamalara göre yerli üretim otomobilin piyasa fiyatının makul olması düşünülüyor. Yapılan tahminlere göre yerli otomobilin fiyatı diğer markalara ait C sınıfı elektrikli araçların fiyatlarına paralel olacak.

TOGG Yerli Üretim Otomobil Fabrika Son Durum

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Bursa Gemlik Tesisinde yapılan inşaat çalışmalarında boyahane, enerji, gövde ve giriş binalarının altyapı çalışmaları tamamlandı ve şubat ayında fabrikanın son hali drone ile havadan görüntülendi.

TOGG yerli üretim otomobil fabrikasının çalışmalarının 2021 yılında bitirilmesi planlanıyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından inşa edilen tesisin maliyeti ise 22 milyar TL olarak belirlendi.

TOGG İnşaat Sahasında Gelişmeler Sürüyor

TOGG Youtube hesabından paylaşılan bir videoyla yerli ve milli otomobile dair tüm gelişmeler ele alındı. Aynı zamanda TOGG, merak edenlerin inşaatın aşamalarına yönelik kolay bilgi sahibi olabilmesi için Gemlik tesisinde süren çalışmaları artık canlı yayın olarak yayınlayacaklarını belirtti. Gelişmeler şu şekilde sıralandı:

  • Gemlik tesisimizdeki çalışmaları takip edebileceğiniz canlı yayınımız başladı.
  • Boya Tesisi: Temel altı su yalıtım işleri tamamlandı. Temel demir imalatlarının %85’i tamamlandı. Temel beton işlerinin %70’i tamamlandı. Kolon imalatları başladı.
  • Gövde Tesisi: Temel altı su yalıtım işlerinin %85’i tamamlandı. Temel demir imalatlarının %50’si tamamlandı. Temel beton işlerinin %30’u tamamlandı. Soket imalatları başladı.
  • Montaj Tesisi: Temel altı su yalıtım işlerinin %70’i tamamlandı. Temel demir imalatlarının %35’i tamamlandı. Temel beton işlerinin %16’sı tamamlandı.
  • Enerji Tesisi: Temel altı su yalıtım işleri tamamlandı. Temel demir imalatları tamamlandı. Temel beton işleri tamamlandı. Kolon imalatları başladı.
  • Zemin İyileştirme Çalışmalarında Son Durum: Yapılan toplam kazı 1 milyon 100 bin metreküp. Yapılan dolgu 355 bin metreküp. 38 bin 429 adet zemin güçlendirme kolonu üretildi. Temel güçlendirmeleri tamamlanan birimler Arıtma, Montaj, Enerji, Boya, Gövde, Giriş, Batarya.

TOGG Yerli Üretim Otomobile Tarihi Tasarım Ödülü 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden iF Design Award 2021’i kazanarak bu ödülü kazanan ilk marka olmayı başardı.

Murat Günak’ın yönlendirmesiyle tasarlanan, TOGG ve Pininfarina tasarım ekipleri tarafından 150 bin saatlik bir çalışma ile üretilen, 27 AB ülkesi ile Çin, Japonya ve Rusya’da tescillenen TOGG C-SUV, “Profesyonel Konsept” kategorisinde ödül almaya hak kazandı.

TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, iF Design Award’da ödüle layık görülmekten gurur duyduklarını belirtti ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Tasarım hedeflerimizi ve aracımızın teknik tanımını kullanıcı iç görülerinden yola çıkarak gerçekleştirdik. Hem başlangıçta yerli ve yabancı 18 olan tasarım evi sayısının 3’e indirilmesinde hem nihai tasarım temasının oluşumunda hem de bu temayı 3 boyutlu hale getiren Pininfarina’nın seçimi sürecinde, yakın zamanda Tasarım Lideri olarak ekibimize katılan, dünyaca ünlü tasarımcımız Murat Günak’tan destek aldık. Kültürümüzden ilham alarak geliştirdiğimiz ve şu ana kadar 27 AB ülkesi ile Çin, Japonya ve Rusya’da tescillediğimiz özgün tasarımımızın, böylesine nitelikli bir ödülle taçlandırılması bizleri daha iyisini yapmak konusunda yüreklendiriyor.”

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum