Uyku Esnasında Vücudumuzda Neler Gerçekleşir?


2

Uyku hepimiz için oldukça önemli. Zihnimiz ve vücudumuzun yorgun olduğu her saniye, bir an önce uykuya geçebilmenin yollarını ararız. Kısa süreli bile olsa geçtiğimiz uyku hali, sabah zinde bir vücuda kavuşmamızı sağlar. Gece boyunca vücudumuzda yaşanan değişimler, çevik ve zinde bir şekilde uyanmamıza öncü olurken, hepimizin zihninde “Gece ne oluyor da böylesine zinde uyanıyoruz?” sorusu canlanıyor.

Huffington Post için Jan Diehm tarafından hazırlanan infografik, uyku süresince geçen evreleri ve bu evrelerin akabinde vücudumuzda meydana gelen değişimleri detaylı bir şekilde açıklıyor.

Gelin, bu detaylı infografikte yer alan evrelere birlikte göz atalım.

1. Evre

Uykunun ilk evresi, uyanıklık ve uyku arasında gidip geldiğimiz süreçtir. Bu süreçte uyandığımızda hiç uyumamış gibi hissederiz. Herhangi bir sese ya da olaya karşın hemen uyanırız.

2. Evre

Uykunun ikinci evresi, psikiyatrist Philip Gehrman tarafından “ortalama uyku” olarak adlandırılan evredir. Uyku sürecindeki vaktimizin yarısını bu evrede geçiririz; kalp ritmimiz, kan basıncımız ve beyin dalgalarımızda azalmalar görülür. Uykunun ikinci evresinde kalp ve damar sistemimiz ihtiyacı olan istirahate ulaşır.

3. Evre

Uykumuzun üçüncü evresinde, bedenimizin tüm işlevleri yavaşlar ve bir onarım süreci gerçekleşir. Bu evre beyin dalgalarımızın onarıcı, yavaş ve yüksek genliğe ulaştığı süreçtir. Bazı insanların uykusunda gezdiği, konuştuğu ya da çeşitli eylemlerde bulunduğu evredir.

REM Uykusu

REM uykusu, en gerçekçi rüyalarımızı gördüğümüz evreye verilen isimdir. Bu evrede beynimizin uyanıkmış gibi aydınlanması nedeniyle Gehrman’a göre bu evre “paradoks uykusu” olarak adlandırılır. Uykunun bu evresinde gözlerimiz hızlıca hareket eder ancak kaslarımız hareket etmediği için rüyada olan hareketlerimizi gerçek hayatın içerisine taşımayız.

Uyku esnasında gerçekleşen evrelerin yanında, insan sağlığında gelişim gösteren bazı durumlar da mevcuttur. Örneğin uyku süresince; bağışıklık sistemi yenilenir, vücudun tamiri ve onarımı sağlanır, metabolizma düzenlenir, olaylar hafızaya kaydedilir ve büyüme hormonu salgılanır. Tüm bu bedensel faydaların gösterdiği gibi düzenli ve sağlıklı bir gece uykusu, zinde vücudun temelini oluşturur.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum