Uyuyamamak Düşündüğünüzden Daha Fazlası Olabilir

Kaç saat uyuduğunuzu veya bu saatlerde etkili bir şekilde uyuduğunuzu hiç düşündünüz mü? Dahası, bunun bir çeşit hastalık olabileceğini?


0

İnsanların çoğu uyumayı sever. Hatta, çoğu zaman saatlerce yataktan kalkmak bile istemiyoruz

Araştırmaların ortaya çıkardığı gibi uyku bozukluğu, temelde yeterli veya düzgün uykuya sahip olmamak anlamına gelir. Ayrıca, çok fazla veya çok az uyumak da bir tür uyku bozukluğudur. Uyku bozuklukları gürültü ve sıkıntılardan etkilenmez, uzun süreli stresli durumlardan etkilenir. Uyku aynı zamanda hem fiziksel hem de zihinsel dinlenme için gerekli olduğundan dolayı, beyin uyku sırasında kendini yeniler. Bu nedenle uyku bozukluğu olan kişiler farklı türde sorunlar yaşayabilir. Bazı uyku bozuklukları günlük uyku eğilimine neden oluyor ve hatta yaşamı tehdit ediyor gibi görünüyor. 

Bu yaşanan uyku bozukluğunun iki nedeni olduğu düşünülmekte. 

Bunlardan birincisi fizyolojik. 

Uyku bozuklukları uykuya dalmaya veya zorlukları sürdürmeye yol açar ve genellikle yaşam kalitesinin düşmesine ve kişinin sağlığının kötüleşmesine yol açar. Bu zorluklar çoğunlukla fizyolojik nedenlerden kaynaklanır. En önemli nedenlerinden biri ölümle sonuçlanabilecek uyku apnesidir. Bahsettiğimiz koşulların en yaygın semptomları gündüz uykululuk, yüksek sesle horlama ve huzursuz uykudur. Belirtilere ek olarak hasta nefesi kesildiğinde aniden homurdanmaya başlar ve uyanır, sonra uyumaya devam eder. Bundan dolayı uykusu etkili olmayabilir çünkü her uyumaya çalıştığımızda sık sık uyanırız. Uyku apnesine ek olarak uyku bozukluğunun ortaya çıkmasının bir diğer önemli nedeni de kardiyovasküler problemlerdir. Düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı ve kalp ritimlerindeki dalgalanmaların insanlar yatarken kalp tüm vücuda yeterince kan pompalayamayacağı için huzursuzluğa ve uykusuzluğa neden olduğunu söylüyor. 

Psikolojik sorunlardan bazıları uyku bozukluğuna neden olur. Özellikle depresyon ve anksiyete uyku bozukluğuna yakalanmada büyük rol oynar. Örneğin uyku bozukluğu, depresyon hastaları arasında en sık görülen psikolojik sorunlardan biridir. Araştırmalara göre 

Günümüzde ve her yaşta daha az uykunun en büyük nedeni fark etmediğimiz psikolojik sorunlarımızdır.

Herkesin hayatta kalmak için bir şey veya başka bir şey için endişelenmesi gereken bir dünyada, depresyona sahip olmamak zor olabilir. 2014 yılında yapılan 20 yaşındaki üniversite öğrencilerini içeren ankete göre, öğrencilerin% 39,4’ünün üniversite hayatı boyunca ödev ve ara sınav gibi sorunlar yaşadıkları psikolojik sıkıntılardan dolayı uyku bozukluğu yaşadığını göstermektedir. Dahası, bu problem ve sıkıntıların alkol gibi uyarıcılarla atlatılması düşünüdüğünden, yaşanan sorunlar maalesef daha da artıyor. 

Sonuç olarak uyku bozukluklarının ana nedenleri fizyolojik ve psikolojik problemlerdir. İnsanları uyurken rahatsız eden uyku apnesinden kaynaklanan fizyolojik problemler ve uyurken kalbin tüm vücuda yeteri kadar kan pompalayamaması nedeniyle kardiyovasküler problemler uyku bozukluklarına neden oluyor. Uyku bozukluklarını önlemek için herkesin yapabileceği yöntemlerden en önemlileri yarışmasında

stressiz bir gün geçirmek, 

sağlıklı besinler tüketmek,

tutarlı bir uyku zamanı düzeni oluşturmak, 

alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak 

düzenli beslenme alışkanlığı oluşturmak

ilk sıraları işgal ediyor.

Tabii ki bu yöntemler uyku bozukluklarını önlemeye bir çözüm olsa da herkes için doğru olmayabilir. Bu uygulamalar doktor kontrolünde uyku bozukluğu olan kişiler tarafından yapılırsa uyku bozukluklarının daha doğru atlatılmasını kolaylaştırır. En önemli kısmı da en sona ekleyelim:

Uyku bozukluğu olan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır ve kendi tercihlerine göre tedavilerde bulunmamalıdır.

Artık sağlıklı ve huzurlu bir uykuya hazır mısınız? 

İyi uykular.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum