Uzaktan Eğitim ile Yeni Nesil Eğitim


1

Üniversiteye fiziksel katılım geçmişte çok değerliydi. Üniversite sayesinde bilgiye ulaşılabilmekte, üniversitenin sunduğu hizmetlere ulaşılabilmekte ve farklı kültürlerle etkileşimde kolaylık ve şanslılık yaşıyorduk.

21. yüzyıla geldiğimizde özellikle internetin ortaya çıkması ve kaçınılmaz ilerleyişi ile belirli kişi veya yerlerin tekelinden bilgi almak daha kolay ve hızlı hale geldi.

Örneğin; 50 yıl önce İktisata Giriş dersi alan bir öğrenci dersi kaçırdığında, telafi etmek için harcadığı zaman, son zamanlarda bu dersi kaçıran birinin harcadığı zamandan çok daha fazladır.

Aynı zamanda internet nedeniyle farklı kültürlerle bir araya gelme şansı arttıkça üniversiteye ait bu sosyal geri dönüş de farklı alanlara kaymıştır. Eskiden üniversite gibi kurumlar sayesinde kültürel etkileşimlerde bulunuyorken artık internet sayesinde, video oyunlarıyla ülkemizin ve Dünya’nın her yerinden kişilerle iletişim kurabiliyor; birlikte bir amaç uğruna çalılabiliyoruz.

Yapılması gereken 21. yüzyıl reformu, çevrimiçi üniversiteler ve çevrimiçi kurslar sunan kurumlar tarafından uzaktan eğitim ile yavaş yavaş başladı. Ancak bu süreç devrimsel bir sıçrama değil, evrimsel bir ilerleme olduğu için önceden hesaplanamayan çok fazla sorun yoktu. Bu süreçler yaşanırken, dünya ani ve habersiz bir salgınla karşılaştığında eğitim sektörü de kendi taktiğini belirledi. Dünyanın birçok yerinde okullar tatil edildi ve uzaktan eğitime başlandı. Ne zaman sonlanacağı bilinmediği için kısa süreli açıklanan uzaktan eğitim kararları, her gerektindiğinde devam etti. Çoğu öğrenci lise veya üniversite eğitimine çevrimiçi olarak devam ediyor. Birdenbire bu sisteme geçiş, birçok beklenmedik soruna neden oldu. Okullar da bu sorunları kendileri çözmeye çalışıyor. Örneğin, Asya’daki bir okul, teknik bölümlerin saha kurslarını geciktirirken, Avrupa’nın çoğunda çevrimiçi kurslar devam ediyor. Bazıları final sınavlarını iptal ederken, bir kısmı da öğrencilerini online kamera ile gözetim altında sınav yapıyor. Bu ansızın gelen değişimlerin getirdiği sorunların çözümünün nasıl etkileyeceğini veya çevrimiçi eğitimin ne kadar yararlı olduğunu söylemek için henüz çok erken. Bu sistemin çıktılarını belki 10 sene, belki 15 sene sonra daha şeffaf bir şekilde göreceğiz.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum