Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim modeli yerini örgün eğitime bıraksa bile bazı izlerini sürdürecek gibi duruyor. Gelin, uzaktan eğitimin avantajlarını birlikte değerlendirelim.


2

Pandeminin hayatımıza dahil olduğu ilk günden beri hayatı evimizin içine sığdırmaya başladık. Günlük sporumuzu, eğitimlerimizi, işlerimizi, alışverişlerimizi kısacası her şeyi dışarı çıkmadan, konfor ortamımızın içerisine dahil ettik. Özellikle dijital çağın bir getirileri olarak teknolojik aygıtlar, günlük rutinlerimizi gerçekleştirme aşamasında bize en çok yardımcı olan unsurlar arasında yerini aldı.

Dijitale dönen tüm günlük rutinlerimiz arasında şüphesiz ki en fazla değişimi eğitim ve iş hayatı bünyesinde yaşadık. Eğitim için sınavlar, projeler, sunumlar gibi tüm aktiviteler online toplantılar eşliğinde gerçekleşirken; kariyer basamağında iş toplantıları, proje sunumları, aylık değerlendirmeler gibi tüm hususlar görüntülü ortamlar eşliğinde sağlandı. İnsanlar, dijital yaşamın özellikle eğitim kolundan memnun olmayanlar ve memnun olanlar şeklinde iki kola ayrıldı. Memnun olmayanlar genellikle uzaktan eğitimin öğrenme düzeyi için yeterli olmadığını savunurken; memnun olanlar dijital eğitim modelinin en çok tekrar edilme özelliklerinden, kolaylıklarından ve konforundan memnun kaldı. ABD Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan araştırma neticesinde uzaktan eğitim modelinin, örgün eğitim modeline göre öğrencilerde daha fazla başarının yakalanabilmesine olanak sağladığı görüldü.

Eğitimin yüzünü dijitale çevirdiği günümüzde şöyle bir dönüp geleceğe baktığımızda, uzaktan eğitim modeli yerini örgün eğitime bıraksa bile bazı izlerini sürdürecek gibi duruyor. Hal böyle olunca biz de sizler için uzaktan eğitimin birbirinden farklı avantajlarını derledik. Gelin, birlikte değerlendirelim.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Aynı Sürede Daha Fazla Kişiye Erişim

Örgün eğitimin sürdürüldüğü süreçlerde dersler sınıfın içerisinde bulunan popülasyonu baz alıyordu. Örneğin sınıf 30 kişiyse, ilgi yalnızca 30 kişiye aktarılıyordu. Fakat söz konusu uzaktan eğitim olunca online platform üzerinden (uygun bir altyapıya sahip) her öğrenciye ulaşım daha kolay hale geldi. Uzaktan eğitim bünyesinde herhangi bir kısıtlamaya rastlanmadığı için aynı sürede daha fazla kişiye erişim olanağı sağlanabiliyor.

Farklı Tekniklerle Kolay Öğrenme Biçimi

Örgün eğitim bünyesinde öğrenilen her bilgi anlatılan ve uygulanan kadarıyla sınırlı kalıyordu. Uzaktan eğitimin söz konusu olduğu dijital platformların bünyesinde öğrenme süreci çeşitli videolar, interaktif oyunlar ve blog sayfaları ile daha kalıcı ve kolay bir öğrenme biçiminin oluşmasına olanak sağladı.

Esnek Zaman ve Mekân Tercihi

Hepimizin bildiği gibi örgün eğitim bünyesinde öğrenciler sabah belli bir saatte uyanıp, okula gitmek zorunda kalıyordu. Ancak uzaktan eğitim bünyesinde bu zorunluluk ortadan kalktı ve derslere her zaman, her yerden ulaşım sağlanabilir hale geldi. Özellikle az vakitte çok fazla işle uğraşmak zorunda kalan öğrenciler için uzaktan eğitimin esneklik konusu büyük kazanımların başında yerini aldı.

Tekrar Öğrenme Seçenekleri

Uzaktan eğitimin belki de öğrenciye sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesini tekrar öğrenme seçenekleri oluşturuyor. Eskiden örgün eğitimde öğrenilenler, derste anlatıldığı süreçle sınırlı kalıyordu. Hatta dersi kaçıran bir öğrenci maalesef ki bilgiden de mahrum kalıyordu. Ancak uzaktan eğitim ile bu kısıtlama ortadan kalktı. Dijital platformlardan dersi kaçıran ya da yeniden izlemek isteyen öğrenciler sisteme kaydedilen videoları yeniden izleyip bilgi sahibi olabilirler.

Coğrafi Kısıtlılıkları Ortadan Kaldırır

Uzaktan eğitim bünyesinde öğrencinin derse katılım sağlamasının önünde hiçbir engel bulunmaz. Gerekli altyapı sağlandığı takdirde öğrenci sokağa çıkma yasağı, kültürel özellikler, coğrafi zorluklar söz konusu olsa dahi, derslere kolaylıkla katılım sağlayabilir.

Herkese Eşit Yaklaşım

Uzaktan eğitim modelinin insanlara en önemli yaklaşımlarından bir tanesi fiziksel engeli bulunan bireylere de herhangi bir kısıtlama yaşatmadan öğrenme olanağı sunmasıdır. Örgün eğitim modelinde fiziksel kısıtlılığı nedeniyle okul bünyesinde bulunamayıp, dersi kaçıran öğrenciler uzaktan eğitim modeli sayesinde istedikleri her yerden derslere ulaşım sağlayabilirler.

Düşük Maliyet Oranı

Örgün eğitim modeli bünyesinde kırtasiye gereçleri, formalar, temizlik, beslenme gibi birçok materyale ilişkin yüksek maliyet oranına sahiptir. Ancak uzaktan eğitim, teknolojik aygıt var olduğu takdirde herhangi bir yüksek maliyete neden olmaz.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum