Vefatının 28. Yılında Bilinmeyenleriyle Türk Siyasetinin Önemli İsmi: Turgut Özal!

Sevenleri tarafından ölümünün 28. Yılında anılan Turgut Özal’ın bilinmeyen yönlerini ve gönüllerde taht kuran yenilikçi icraatlarını sizler için derledik.


1

Yenilikçi düşünceleri ve icraatlarıyla sosyo-ekonomik dönüşümleri beraberinde getiren Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 17 Nisan 1993 yılında Türkistan gezisinin akabinde Ankara’da hayatını kaybetmesinin üzerinden geçen 28. Yılda saygı ve sevgiyle anılıyor.

Ülkenin ekonomik ve siyasi yönden tarihine derin izler bırakacak girişimlerde bulunmasını sağlayan Turgut Özal, Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından cumhurbaşkanlığı görevini sürdürürken vefat eden ikinci cumhurbaşkanı olmuştur.

Sevenleri tarafından ölümünün 28. Yılında anılan Turgut Özal’ın bilinmeyen yönlerini ve gönüllerde taht kuran yenilikçi icraatlarını sizler için derledik. Gelin, birlikte göz atalım.

Malatya’da Başlayan Yaşam Serüveni

Anavatan Partisi Kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 1927 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Babası Malatyalı Mehmet Sıddık Özal banka memurluğu ile ilgilenirken annesi Tunceli Çemişgezekli Hafize Hanım ilkokul öğretmeniydi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde Elektrik Mühendisliği okuyan Özal, akabinde Amerika’da Texas Tech Üniversitesi’ne ihtisas yapmaya yöneldi ve ekonomi eğitimi aldı.

Sevgi Yolunda Bir Evlilik Öyküsü

1952 yılında ailesinin isteği üzerine Ayhan İnal ile kısa süreli bir evlilik yapan Özal, o dönem çalışmakta olduğu Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde sekreterlik görevini üstlenen Semra Yeyinmen ile 1954 yılında sevgi dolu bir evlilik gerçekleştirdi. Mutlu evliliğinden Efe, Zeynep ve Ahmet isimli üç çocuğu dünyaya geldi.

Ülke Siyasetine İlk Adımı Hüsranla Sonuçlandı

Siyaset kariyerinin öncesinde çeşitli kamu sektörlerinde görev alan Turgut Özal, ülke siyasetine ilk adımını 1977 yılında Genel Seçimlere Milli Selamet Partisi adayı olarak girdi ancak seçilemedi. 1980 Darbesi sonrasında Bülend Ulusu hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine uygun görülmesinin akabinde bu görevinden 1982 yılında istifa etti. 24 Ocak kararlarıyla gündeme gelen ve “Banker Krizi” adı verilen krizin patlak vermesiyle faizler serbest bırakıldı ve meydan bankerlerin olmasıyla piyasa faiz yükünü kaldıramadı. Çöküşlerin kaçınılmaz olması 1982 yılında Özal’ın istifasını da beraberinde getirdi.

Siyasi Başarının İlk Adımı: Anavatan Partisi

Turgut Özal tarafından 20 Mayıs 1983 yılında kurulan Anavatan Partisi, Özal’ın siyasi başarısını da beraberinde getirdi. Akabinde gerçekleşen genel seçimlerde başarısını sürdürerek tek başına iktidarlığa yükselen Özal, Başbakan oldu ve 1989 yılına kadar görevini sürdürdü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı

Turgut Özal 1989 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday oldu ve 31 Ekim 1989 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. Özal, siyasi başarılarının en büyük adımını 1989 yılında attı.

Ülkeyi Liberalleşme ve Serbest Piyasa Ekonomisiyle Tanıştırdı

Turgut Özal tarihe kazınan 24 Ocak kararlarının mimarı olarak ülkeyi yabancı sermayeye açarak döneminde hızla gelişen altyapı, kalkınma ve ekonomik büyümeye de olanak sağladı.

Saygısından Hiçbir Zaman Ödün Vermedi

Turgut Özal benimsediği ekonomik ve terörle mücadele çalışmaları kapsamında Başkanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde kamuoyunda birçok kez eleştiri oklarını üzerine çekti. Fakat Özal, döneminde her zaman eleştiri özgürlüğüne saygılı bir tavır sergiledi.

“Allah’ın Verdiği Ömrü, Allah Alır”

Turgut Özal 18 Haziran 1988 yılında, ANAP 2. Olağan Kongresi’nde kürsüde konuşma yaptığı esnada silahlı suikaste uğradı ve suikastçisini “Allah’ın verdiği ömrü, O’nun isteğinden başka alacak yoktur.” sözleriyle affetti.

“Kıyamete Kadar Fatih Sultan Mehmed’in Manevi Ruhaniyeti Altında Bulunmak İstiyorum”

17 Nisan 1993 tarihinde, günümüzde hala tartışmaları süren bir ölümle hayata gözlerini yuman Turgut Özal, “Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum” sözlerini sarf etti. Ölümünden sonra Özal’ın vasiyeti gerçekleştirilerek Topkapı’da kendi adına hazırlanan bir anıt mezarına defnedildi.

Unutulmayacak Selamlama Hareketi

Turgut Özal 12 Eylül sürecinin akabinde ülkenin sağ ve sol bölünmesini yeniden aynı çatı altında birleştirmeyi amaçlayarak kullandığı selamlama hareketi adeta bir sembol haline geldi. Halka yakın ve içtenliğiyle bilinen Turgut Özal çoğu zaman askeriye gibi alanlarda serbest kıyafetleriyle de dikkat çekerdi.

Vefatının 28. yılında Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı saygı ve sevgiyle anıyoruz.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum