Yeni Pandemilere Neden Olabilecek 10 Hayvan

Gelin, bilim insanlarının yaptıkları araştırma neticesinde yeni pandemilere neden olabilecek 10 hayvan listesine göz atalım.


2

2019 ve 2020, hepimiz için bir pandemi yılı olarak geçti. Dilimize pandemiye dair yeni kelimeler, sağlık bilgilerimize de her gün bir yenisini ekledik. Covid-19 pandemisinin var olduğu ilk günden itibaren Çin’in Wuhan kentinde karantina gibi çeşitli sağlık önlemleri alındı. Dünyanın bir anda pandeminin etkileriyle baş başa kalmasıyla ülkemiz de ilk hastanın varlığını bildirdi. Türkiye, pandemiyle mücadelede öncü sağlık hizmetleri ile başarılı girişimlere imza attı.

Pandemiyle mücadele çerçevesinde kat edilen yollar, pandemiye neden olabilecek canlıların bilim adamları tarafından araştırılmasına ve tespit edilmesine ilişkin çalışmalara yönlendirdi. İngiltere’de Liverpool Üniversitesi bünyesinde Maya Wardeh tarafından yapılan ve Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmanın neticesine göre, gelecekte pandemiye neden olabilmesi muhtemel canlıların geçmişe kıyasla daha fazla oranda olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Millbrook’da yer alan Cary Ekosistem Çalışmaları Enstitüsü’nde hastalık ekolojisi uzmanı Barbara A. Han, hayvanların Covid-19 virüsüne yatkınlıklarını tespit etmek amacıyla mevcut algoritmaların içerisine eklenen yeni kombinasyonlarla söz konusu birçok canlının Covid-19 virüsünü yayabilme oranının yüksek olduğunu açıkladı.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum