Yenilikçi Şifa Yöntemi: Aromaterapi ve En Güzel Kokulu Uçucu Yağlar

Aromaterapi; bitkisel uçucu yağların insan sağlığı üzerindeki iyileştirici etkisine dayanan bir şifa yöntemidir.


2

Uzaktan duyduğumuz her güzel kokuyu dahi merak ederiz ve kaynağını araştırırız. Koku duygumuza hitap eden her aroma; zihnimize yerleşir ve hatırlamamıza yardımcı olur. Bebeklik çağımızdan bu yana duyduğumuz her an bizi etkisi alan kokuların gücü özellikle aromaterapi alanında sıklıkla kullanılır.

Aromaterapi; bitkisel uçucu yağların insan sağlığı üzerindeki iyileştirici etkisine dayanan bir şifa yöntemidir. Aromaterapide bitkilerin hormon özellikleri insan hormonlarına etki ederek beynin endorfin bezlerini harekete geçirir. Kullanımı çok eskiye dayanan aromaterapi; kişisel bakım, masaj, ev temizliği, sağlık ve rahatlama gibi alanlarda sıklıkla kullanılır. Bitkisel bir tedavi yöntemi olan aromaterapinin; genellikle güzel kokular sebebiyle kullanımı yaygın olsa da mikrop önleyici ve antiseptik gibi sağlığa faydalı birçok etkileri de mevcuttur.

Aromaterapi yağları uçuculuğu ve taşıyıcılığı alanında “Uçucu ve Sabit Yağlar” olarak ikiye ayrılır. Uçucu yağlar; bitkilerin çeşitli kısımlarından damıtma yoluyla elde edilir ve en yaygın kullanım şekli buhurdanlıkla birliktedir. En yaygın uçucu yağ çeşitleri; lavanta, bergamot, biberiye, greyfurt, nane, limon, portakal ve sedir uçucu yağı olarak sıralanabilir.

Sabit yağlar ise genellikle buharlaşmaz ve taşıyıcı yağlar olarak adlandırılır. Çoğunlukla kokusuzdur ya da hafif bir kokuya sahiptir. Uçucu yağlar ile kullanımı yaygındır. Oldukça yaygın sabit yağ çeşitleri; kayısı çekirdeği ve tatlı badem yağlarıdır.

Aromaterapide masaj yöntemi genellikle uçucu yağlar ile sağlanır. Fakat masajda uçucu yağlar tek başına kullanılmaz. Aromaterapi esnasında uçucu yağların, sabit yağlar ile seyreltilerek masajda kullanılması tavsiye edilir.

Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

 • Deri hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.
 • Zihin fonksiyonlarının gelişiminde etkisi oldukça yüksektir.
 • Cildin güzelliğini korumasını sağlar.
 • Yaşlanma karşıtıdır.
 • Sivilce ve aknelerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Cildi sıkılaştırır.
 • Çatlak ve selülitleri tedavi eder.
 • Stres ve kaygıyı azaltarak psikolojiye olumlu yönde etki eder.
 • Mide rahatsızlıklarını önler.
 • Baş ve migren ağrılarını hafifletir.
 • Cilt yenilenmesine yardımcı olur.
 • Sinek ve böcek ısırıklarının vücuda etkilerini önemli ölçüde azaltır.
 • Nörolojik rahatsızlıkların önlenmesinde etkin rol oynar.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler ve şişkinlik gibi sıkıntıların önüne geçer.

Aromaterapi bünyesinde kullanılan uçucu yağlar öncü bir şifa yöntemi olmasının yanı sıra; güzel kokularıyla da zihnimizde yer etmeyi başarıyor. Özellikle bazı uçucu yağlar, sadece kokularından ötürü tercih sebebi haline geliyor.

En Güzel Kokulu Uçucu Yağlar Hangileri?

Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta uçucu yağı, kokusu sebebiyle en çok tercih edilen uçucu yağlar arasında yer alıyor. İnsan sağlığına birçok olumlu etkisinin yanında güzel kokusu ile de mest eden lavanta uçucu yağı; çiçeksi ve otumsu kokusu ile bulunduğu ortamı adeta tropikal bir bahçeye dönüştürüyor. Sakinleştirici ve dinginleştirici özelliği ile bilinen lavanta uçucu yağı; uyku öncesi kullanıldığında kokusunun ahengi ile uyku kalitesinin artmasına yardımcı oluyor ve zihni büyük ölçüde dinlendiriyor.

Lavanta uçucu yağını evinizde oda parfümü, dolap kokusu, kas gevşetici ve yumuşatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Portakal Uçucu Yağı

Narenciye kokusunun zihinde yarattığı canlılık ve heyecan duygusu ile portakal uçucu yağı kokusu sebebiyle en çok tercih edilen uçucu yağlar arasında yer alıyor. Motivasyon arttırıcı etkisi bulunan portakal uçucu yağı; bulunduğu ortama adeta bir Akdeniz esintisi eriyor.

Portakal uçucu yağını evinizde özellikle yaz aylarında oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.

Gül Uçucu Yağı

Gül uçucu yağı kokusunun naifliği ve zarafeti ile bulunduğu ortamı adeta bir çiçek bahçesine dönüştürüyor. Gül uçucu yağının ferahlatıcı ve motive edici kokusu ile dilediğiniz sıcaklığı elde edebilirsiniz.

Gül uçucu yağını cildiniz için özel bir su karışımı hazırlayarak ya da oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.

Papatya Uçucu Yağı

Papatya uçucu yağı huzur verici ve motive edici etkisiyle sıklıkla tercih edilen uçucu yağlar arasındadır. Tek bir damla kokusuyla ortamın çiçek bahçesine dönüşmesini sağlayan papatya uçucu yağı, sakinleştirici ve huzurlu kokusuyla uyku öncesi rahatlıkla kullanılabilir.

Papatya uçucu yağını huzurlu havası ve kalıcı kokusuyla dolap içlerinde ve oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.

Sandal Ağacı Uçucu Yağı

Odunsu ve orman kokularını tercih edenler için etkileyici bir havası olan sandal ağacı uçucu yağı; solunum yollarını rahatlatıcı ve motive edici etkisi ile sıklıkla tercih edilir. Oda parfümlerinde sıklıkla tercih edilen sandal ağacı uçucu yağı ortama bir yağmur ormanı esintisi verir.

Sandal ağacı uçucu yağını oda parfümü olarak kullanabilirsiniz.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum