Yerli 5G Teknolojisi Kullanım Tarihi Belli Oldu!

Ömer Fatih Sayan, 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli başarı sağladıklarını belirtti ve heyecanın katlanarak arttığını ifade etti.


2

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla çeşitli açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G frekans ihalesinin 2022’de yapılacağını açıklarken 2023 yılında da ilk sinyali vatandaşlarla buluşturmayı hedeflediklerinin müjdesini verdi.

Ömer Fatih Sayan, 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli başarı sağladıklarını belirtti ve heyecanın katlanarak arttığını ifade etti.

“2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.”

“Prototip Çalışmaları Tamam!”

2018 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumunun (BTK) desteğince OSTİM bünyesinde kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesinin (HTK) Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi’nde ilk demolarının mart sonu itibariyle tamamlandığını söyledi ve 5G yeni radyo, çekirdek şebeke, şebeke yönetim sistemi, radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ile prototiplerinin hazırlandığı açıklamasında bulundu.

“Hedef: Dünyayla Uyum İçinde 5G’yi Geliştiren ve İlk Kullanan Ülkelerden Olmak”

Bundan sonraki süreçte de ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, test ve entegrasyonları ile ürün geliştirme çalışmalarına devam edeceklerini belirten Sayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Teknoloji Hamlesinin bir parçası olan 5G’nin, Dijital Türkiye gelişim sürecinde itici bir güç olacağını söyledi.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Yorum