Yerli Virüs Aşısı İçin Tarih Verildi!

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Koronavirüsle mücadele kapsamında geliştirilen aşı çalışmaları için yerli aşı ve ilaç çalışmaları hakkında açıklama yaptı.


0

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Koronavirüsle mücadele kapsamında geliştirilen aşı çalışmaları için yerli aşı ve ilaç çalışmaları hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

“Enfeksiyona Karşı Koruma Amaçlı”

VLP aşısının yenilikçi özellikleri ve enfeksiyona karşı niteliklerinden bahseden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, açıklamalarına şöyle devam etti:

“VLP aşısındaki özellik, virüsü taklit ediyor ama insanlarımızı bu enfeksiyona karşı koruma amaçlı olarak. Bugün yine geldiğimiz aşamalarda 17 projemizin, 7 tanesi aşı projemiz. 3’ü ön planda giden aşılarımız. Bunlardan birincisi olan VLP aşımızla ilgili yakın zamanda sayın Bakanımız da paylaştılar. Ben ve kendileri Faz-1’de gönüllü olmuştu. İnşallah bu haftanın sonunda biz de ikinci dozlarımızı olacağız. Bu ay sonunda da Faz-2’ye geçmiş olacağız. Sonrasında da Ağustos aylarında Faz-3 çalışmalarına başlayabilmeyi planlıyoruz.”

“Mevcut Tedavi Yöntemlerine Göre Çok Daha Etkili”

Yerli Koronavirüs ilacı çalışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Mandal, Ağustos ayında iki ilacın kullanıma sunulmasını planladıklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu sürecin diğer aşaması olan ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinde de iki yeni molekül, başka hastalıklarda kullanılan molekül, koronavirüs tedavisinde Faz-2 çalışmalarına başlıyor. Birisi Ankara Üniversitesi’nde geliştirilen ilaç tedavisi. Diğeri Bahçeşehir Üniversitesi’nde geliştirilen bir ilaç. Bu ilaçların da mevcut tedavi yöntemlerine göre çok daha etkili olduğunu gözlemledik.”

“Bakan Varank Gönüllü Olmuştu”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Ankara Onkoloji Hastanesi Faz-1 Klinik Araştırmalar Merkezi’nde geliştirilen VLP aşısında gönüllü olmuşlardı.

VLP aşısının ilk dozundan sonra açıklamalarda bulunan Varank şunları söylemişti: “Bu aşı adayımız virüsün 4 proteinini de dikkate alarak tasarlanmış bir aşı adayı. Dolasıyla çok inovatif bir aşı adayı olduğuna biz inanıyoruz.”

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum